Kúpele |  Catering |  Austrália |  Ubytovanie |  Slovensko |  Referáty | 

Kúpele Slovenska

  ... zdravie, relax, pohoda ...
kúpele Slovenska lázně na Slovensku Slovakia spa
o nás    spolupráca    referencie    kontakt

 Kúpele Slovenska


 Wellness hotely

 Úvod
 Ubytovanie a stravovanie
 Relax a voľný čas
 Ceny a rezervácie
 Lyžovačka


Hotel Eland
Fotogaléria Hotel Eland-relax a voľný čas

Bazén:
- 11 x 6 m s vodopádom a whirlpool-om s kapacitou 10-15 ľudí
- terasa nad bazénom s barovým sedením s kapacitou 16 miest

Vitálny svet - jedinečný komplex vodných a parných kúpeľov s kapacitou 15 - 20 ľudí:

  • Fínska sauna
  • Infra sauna
  • Parná sauna – Inhalácia
  • Masážna sauna - vodná smršť – trysky
  • Vodná cesta (teplá a studená voda s ľadopádom)
  • Vodný dážď
  • Box s Fínskym vedrom
  • Tapidárium
  • Masáž

Ďalej máte k dispozícii Fitness s plochou 74 m², biliard, krytú tenisovú halu s 1 tenisovým kurtom, areál pre kone - stojisko pre 4 kone, výbeh koliba s krbom a grilom s kapacitou 20 miest, požičovňu horských bicyklov, snežných skútrov, štvorkoliek.

Lyžiarsky svah
Vo vzdialenosti 400m od hotela sa nachádza hotelový lyžiarsky svah.
- náročnosť zjazdovky - stredne ťažká, pre rodinné lyžovanie
- dĺžka zjazdovky - 900 m

Srdečne Vás pozývame na kvalitnú lyžovačku do novovybudovaného lyžiarskeho strediska SKIPARK ELAND - Spišská Stará Ves, s možnosťou denného a večerného lyžovania. Dostatok a kvalita snehu na zjazdovkách je zabezpečená technickým zasnežovaním.

Základné údaje o vleku:

Typ vleku - TATRAPOMA H - 100
Šikmá dĺžka trasy - 900 m
Výškový rozdiel trasy - 107 m
Nástupná stanica - nadmorská výška 103,67 m
Výstupná stanica - nadmorská výška 210,73 m
Prepravná kapacita - 900 os/hod

Služby Skiparku:
vlek - denné a nočné lyžovanie, technický sneh, parkovisko, čajovňa s občerstvením, toalety

Lyžiarska turistika
V Jezerskom stúpli možnosti využívania krásnych severných i na zjazdové lyžovanie vhodných svahov Spišskej Magury. Lyžiarske svahy v okolí Spišskej Starej Vsi a Červeného Kláštora sú pre lyžiarsku turistiku veľmi vhodné.

Zálesie - bežecké lyžovanie
Spišské Hanušovce - lyžiarsky vlek 500 m.
Jezersko - 3 vleky ( 1000m, 800 m a detský vlek), zjazd i do Bachledovej doliny.
Červený Kláštor - lyžiarsky vlek 500 m.
Niedzica (Poľsko) - 1000 m, nočné lyžovanie, jazda na koni.
Lesnica - lyžiarsky vlek 1 000 m.
Stará Ľubovňa - Ľubovianske kúpele, 5 vlekov, nočné lyžovanie, jazda na koni.

Turistika a rekreácia:
Súčasný trend je taký, že turistika a návštevnosť v oblasti horstva Spišskej Magury sa sústreďuje do jej južných svahov až po hrebeň. Je určovaná aj skutočnosťou, že v doline od Podspádov až po Tatranskú Kotlinu je veľa ubytovacích a stravovacích možností. Najfrekventovanejšou trasou peších turistov je prechodová trasa z Jezerska do Bachledovej resp. Blaščatskej doliny a naopak.

Cykloturistika
Návštevnosť slovenskej časti Pienin reprezentujú aj cykloturisti z Poľskej strany, pre ktorých cieľom je Červený Kláštor a vracajú sa späť cez Haligovce, Veľký Lipník a Lesnicu do Poľska.
Stála požičovňa horských bicyklov je v Lesnici. Existuje tu veľa túr pre horské bicykle v Pieninskom národnom parku a Spišskej Magure. Obľúbenou trasou je prechod prielomom Dunajca.

Vodná turistika a vodné šport
Hlavnou atrakciou je rieka Dunajec so svojimi prírodnými dominantami. Pod masívom Troch korún si rieka Dunajec razí úzku cestu vápencovým prielomom dlhým 8,5 km.
Najväčšia atrakcia Zamaguria je splav Dunajca na pltiach. Plavba sa traduje od polovice 19. storočia medzi kúpeľnými mestami Smerdžonka (dnes súčasť Červeného Kláštora) a Szcawnica. Splav trvá 80 - 120 min. a končí na mieste nazývanom KAČE.
Okrem pltníctva sa na Dunajci rozšírili aj rafting a vodný slalom.

Rybolov a poľovníctvo
Možnosti poskytuje rieka Dunajec. Ďalšími lovnými tokmi sú Rieka, Lipničanka, Osturniansky potok, ktoré ešte dopĺňajú rybníky v Červenom Kláštore a Spišskej Starej Vsi.
Veľká výmera lesov a bohatstvo poľnej zvery v Zamagurí poskytuje možnosti poľovania.

Zamagurie
V najsevernejšej časti Spiša, na hranici s Poľskom, leží krajinársky príťažlivé Zamagurie. Kraj, ktorý oplýva neobyčajným bohatstvom prírodných krás, historickými pamiatkami a jedinečnou ľudovou architektúrou.

Pieninský národný park s jedinečnými "Troma korunami", pohoria Spišská Magura a Ľubovnianska vrchovina, ale aj typické goralské dedinky poskytujú pre vnímavého turistu množstvo krás. Lesy ponúkajú v letných mesiacoch množstvo lesných plodov a húb, rybárom sa naskytuje možnosť nádherného rybolovu v čistých vodách Dunajca, Lipničky a Rieky. V zime si prídu na svoje lyžiari, ktorí v malebnej krajine nájdu dobré terény pre zjazdové i bežecké lyžovanie.

Symbolom Zamaguria sú divoké a malebné Pieniny. Nie sú veľké, ich 35 km dlhé pásmo však patrí k najkrajším a najcennejším územiam v strednej Európe.

Výraznou dominantou Pienin a celého krajinného prostredia Zamaguria sú majestátne skalné útvary "Tri koruny" (982m).

Strmé bralá Pienin obmýva pohraničná rieka Dunajec, ktorá si svojím dravým prúdom vyhĺbila vo vápencoch na úseku dlhom 8,5 km hlboký a úzky kaňón s vysokými skalnými stenami. Na tomto úseku rieka vytvára niekoľko čarovných meandrov s ostrými oblúkmi. Najväčšou atrakciou pieninskej turistiky je romantická plavba na typických goralských pltiach po Dunajci v prekrásnej prírodnej scenérii Pieninského národného parku. Splav Dunajca možno začať už v obci Majere, ale aj v ďalších prístaviskách pltí. Najkrajší úsek plavby vedie čarovným Prielomom Dunajca až k Prielomu Lesnického potoka. Pozdĺž prielomového údolia vedie náučný chodník.

Spišská Stará Ves
Mesto sa nachádza v strede pohraničného regiónu Zamagurie. K mestu patrí aj mestská časť Lysá nad Dunajcom, ktorá vznikla ako majer Červeného kláštora v 14. storočí. Samostatnou obcou sa stala po dosídlení nemeckými osadníkmi v 19. storočí a pod vplyvom nemčiny prijala názov Golembark.

Pôvodná osada zapísaná pod názvom Antiqua Villa vznikla už v roku 1326 na starej obchodnej ceste z Poľska do Uhorska a rozvíjala sa vďaka výhodnej polohe i tradícii obchodu. Mala privilégium utorkových trhov a jej obyvatelia boli oslobodení od platenia cla a mýta. V roku 1399 uhorský kráľ udelil Spišskej Starej Vsi mestské výsady s právom dovážať, skladovať a vyvážať víno, pivo a iné nápoje.

Rozvoj mestečka bol zabrzdený v 15. storočí, kedy ho ničili husiti a bratríci, neskôr ho sužovali vojny spojené s reformáciou a protireformáciou, požiare, epidémie a hladomory, ktoré v konečnom dôsledku spôsobili pokles počtu obyvateľov a ich emigráciu do vnútrozemia i zámoria.

Hlavnou pamiatkou mesta je gotický kostol Nanebovzatia Panny Márie z 15. storočia s presbytériom zo 14. storočia a hlavným oltárom z roku 1765.

V poslednom období mesto využíva svoju prihraničnú polohu a stáva sa aj centrom cestovného ruchu s reštauráciami, hotelom, ubytovaním v súkromí a inými službami.

Kultúrne dedičstvo:
Kultúrne pamiatky, ktoré sa nachádzajú v záujmovom území sú dôležitým lákadlom pre turistov. Na zozname kultúrnych pamiatok sú zapísané nasledujúce lokality:

Národná kultúrna pamiatka Červený Kláštor
Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Osturňa
Pamiatková zóna Jezersko

Oblasť Zamaguria sa podľa prvých písomných zmienok začala osídľovať na prelome 13. a 14. storočia. Do konca 16. storočia dochádza k ďalšiemu postupnému osídľovaniu územia na valašskom práve.

Najvýznamnejšie artefakty profánnej i sakrálnej architektúry:

Červený Kláštor
Kostol a kláštor kartuziánov bol založený v roku 1319.

Havka
Nachádza sa tu klasicistická kaplnka Panny Márie z prvej polovice 19. storočia.

Jezersko
Obec s reťazovou zástavbou zrubových trojpriestorových domov.

Lechnica
Dominantu obce tvorí kostol z konca 19. storočia, ktorý bol vybudovaný pravdepodobne na mieste ranogotického kostola zo začiatku 14. storočia.

Malá Franková
V obci sa nachádza drevená kaplnka a zvonica zo začiatku 20. storočia a zrubové domy.

Matiašovce
Obec vznikla v poslednej tretine 13. storočia. Spomína sa prvý krát v listinách z roku 1326. Matiašovce patrili rodine Berzeviczyovcov, neskôr Palocsayovcov-Horvátovcov. Poľnohospodárska, pastierska a drevárska obec, kde sa v 18. a 19. st. pálila ražňovica.
Rímskokatolícky kostol sv. Petra a Pavla - gotický kostol z konca 13. storočia.
Zvonica - nachádza sa v blízkosti kostola. Pôvodne renesančná stavba z konca 16. storočia, ktorá bola v 2. polovici 19. storočia prestavaná.

Osturňa
Prvé správy o obci sú známe z roku 1313. V literatúre sa uvádza ako goralská obec zo 16. a 17. storočia. Voľná reťazová kolonizačná dedina v dĺžke cca 9 km. Dominantu tvorí klasicistický kostol sv. Michala archanjela.

Osturňa je vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.
V obci je 133 ľudových domov a jedna stodola pri dome, ktoré sú ako národné kultúrne pamiatky evidované v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR.

Reľov
Rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža - postavený po roku 1787 na mieste staršej renesančnej kaplnky. Svätyňa a sakristia sú renesančné, loď z roku 1787, úprava fasády z 1. polovice 19. storočia.

Spišské Hanušovce
Rímskokatolícky kostol sv. Ondreja.
Prícestná kaplnka Panny Márie, klasicistická z 1. polovice 19. storočia.

Veľká Franková
Vznikla začiatkom 14. storočia, prvý raz sa spomína v listinách z roku 1314.
Kostol sv. Mikuláša biskupa z roku 1784.

Mlyn a píla
Pamiatka vedy a techniky zo začiatku 19. storočia.

Fakultatívne výlety
Blízke okolie - Tatry, Kežmarok, Levoča, Národný park Slovenský raj, návšteva hradov v Niedzyczi a v Starej Ľubovni, plavba výletnou loďou po priehrade na Dunajci, termálne kúpalisko Vrbov (40 km), kúpele Vyšné Ružbachy (30 km).

Tesnú blízkosť hraničných prechodov možno využiť na výlet do Poľska. Hraničný prechod v Lesnici je určený len pre peších turistov a cykloturistov zo štátov, ktoré majú bezvízovy styk s Poľskom. Druhý hraničný priechod je 2 km od nástupišťa Nokle v Lysej nad Dunajcom a určený pre turistov zo Slovenska, Česka a Poľska.

Slovensko, study in Australia
SKonline® 2000-2014, Všetky práva vyhradené.