Kúpele |  Catering |  Austrália |  Ubytovanie |  Slovensko |  Referáty | 

Kúpele Slovenska

  ... zdravie, relax, pohoda ...
kúpele Slovenska lázně na Slovensku Slovakia spa
o nás    spolupráca    referencie    kontakt

 Kúpele Slovenska


 Wellness hotely

 Úvod
 Rekondičný pobyt
 Ubytovanie
 Stravovanie
 Vitálny svet
 Voľný čas
 Hvezdáreň


Rekreačný areál Predná Hora

Pozorovateľňa nočnej oblohy


Pozorovateľňu prevádzkuje dlhoročný astronóm -amatér z Popradu. Pozorovania pre verejnosť sa konajú podľa dohody a záujmu – v prípade priaznivého počasia a keď svetlo hviezd nie je rušené jasným Mesiacom - zvyčajne každý víkend, v prípade potreby aj viackrát v týždni.


Vybavenie
Pozorovateľňa je vybavená kvalitným svetelným ďalekohľadom typu Newton s priemerom zrkadla 354 mm. Výrobcom je známy optik Milan Kamenický. Vysoká presnosť optických plôch zrkadiel (min. 1/7 vlnovej dĺžky svetla) a okuláre, optické korektory a filtre od fy. TeleVue a Baader sú zárukou bezvadného a kontrastného obrazu. Pri peknom počasí sa pozorovaný obraz vyrovná prístrojom bežnej kvality s priemerom zrkadiel 40 až 45 cm! Vo výrobe sú ďalšie mechanické súčasti a pohony.
Podmienky
Pozorovacie podmienky sú to, čo odlišuje hvezdáreň hotela od veľkej väčšiny verejných hvezdární v SR a ČR. Dnes treba za tmavou oblohou cestovať a je škoda nevyužiť podmienky, ktoré sú dnes ťažko dostupné mnohým amatérskym, ale aj profesionálnym astronómom. Na svetlej oblohe blízko miest veľa objektov na oblohe nevidno  ani s profesionálnym vybavením. Obrázok časti súhvezdia Orión ukazuje, o koľko viac môže byť vidno na kvalitnej tmavej oblohe oproti presvetlenej oblohe našich miest (zdroj: Sky & Telescope)  
Programy
Pozorovania sú doplnené výkladom prispôsobeným požiadavkám návštevníkov a pozorovacím podmienkam. Vývoj hviezd, naše miesto v Galaxii a vo vesmíre – to je len niekoľko príkladov toho, čo sa dá vidieť a počuť v pozorovateľni oblohy hotela Predná Hora.
TEŠÍME  SA NA VAŠU NÁVŠTEVU !

Slovensko, study in Australia
SKonline® 2000-2014, Všetky práva vyhradené.