Kúpele |  Catering |  Austrália |  Ubytovanie |  Slovensko |  Referáty | 

Kúpele Slovenska

  ... zdravie, relax, pohoda ...
kúpele Slovenska lázně na Slovensku Slovakia spa
o nás    spolupráca    referencie    kontakt

 Kúpele Slovenska


 Wellness hotely

 Úvod
 Procedúry
 Golf Ihrisko
 Víkend Oáza


Hotel Hviezda ***

Procedúry


Klasická masáž

Pri klasickej masáži sa používa množstvo hmatov, ktoré sú variantami piatich základných hmatov a síce: trenia, roztierania, hnetenia, tepania a chvenia. Účinky klasickej masáže sú lokálne (na segmentálnej úrovni a na supraspinálnej úrovni) a celkové.

Másáž ovplyvňuje :

  • prekrvenie kože a svalov                                             
  • podporný tkanivový aparát
  • endokrinný systém a vyplavovanie endorfínov        
  • vegetatívny nervový systém
  • lymfatický systém                                                         
  • činnosť vnútorných orgánov
  • svalový tonus a bolesť                                                 
  • psychiku

Pri klasickej masáži používame u nás na dosiahnutie kožného sklzu ako aj masážne médium masážny olej RIVAL.

BANKOVANIE

Liečenie bankami je metóda založená na prikladaní sklenených okrúhlych nádobiek – baniek nahriatych vzduchom , pri ktorom sa ochladzovaním vytvorí podtlak. Je to veľmi stará metóda, známa už zo staroveku. Slúži k potláčaniu bolesti pohybového aparátu, ako aj k zmierneniu vnútorných potiaží. Banky napomáhajú odvádzať škodlivé látky z organizmu, ovplyvňujú pochody látkovej výmeny a stimulujú imunitný systém organizmu. Pôsobia tiež akupresúrne. Aplikujú sa na chrbtici, len veľmi výnimočne na inom mieste.
Po aplikácii je nutné piť väčšie množstvo tekutín ( čaj,minerálka,prírodná voda).

Indikácie :

zmiernenie bolesti
zvýšenie cirkulácie krvi a prívodu kyslíka
prekrvenie a okysličenie kritických bodov
odplavenie škodlivýn z ich centra

Kontraindikácie :

onkologické stavy
lymfedém
kŕčové žily – varixy
febrilné stavy
Aplikáciu baniek doporučujeme 1x za 2 týždne, po konzultácii s ošetrujúcim.lekárom!!!

Reflexná masáž chrbtice

Je masáž reflexných zón v spojivovom tkanive. Zvykne byť tiež volaná segmentovou. Reflexná masáž sa robí manuálne (najmä končekmi prstov) tlakom bez použitia masážnej emulzie rôzne hlboko do podkožného väziva v miestach, ktoré sú druhotne, reflexne zmenené. Reflexná masáž ovplyvňuje vegetatívne eferentné dráhy, zasahuje do viscerokutánnych reflexov. Od reflexnej masáže očakávame vytvorenie vegetatívnej rovnováhy, normalizáciu hormonálnych a neurovegetatívnych funkcií, zlepšenie funkcie vnútorných orgánov v príslušnom segmente, zlepšenie periférnej cirkulácie.

Reflexná masáž chodidiel

Stará liečebná metóda. Jej účinok je rýchly a spoľahlivý, nebezpečie prakticky nie je žiadne. Na plosky nôh sa premietajú jednotlivé reflexné zóny orgánov a pohybového systému. Ovplyvnenie týchto plôšok má význam v prevencii a včasnej diagnostike ochorení. Táto liečebná metóda sa u nás používa najmä u už jestvujúcich problémov orgánového alebo lokomočného pôvodu.
Veľký význam má však masáž celej plochy chodidla, ktorá vlastne simuluje masáž celého tela.
Veľmi úspešná je táto metodika aj ako antistresová terapia.

Hydrokinezioterapia 

Hydrokinezioterapia je pohybová liečba vo vodnom prostredí, vhodná pre ľudí rôzneho veku s rôznym postihnutím. Najčastejšie sa využíva pri problémoch pohybového systému, ale i v iných klinických odboroch. Cvičením vo vode sa ovplyvňuje nie len postihnutý orgán, ale i celkový stav človeka. Zlepšenie funkcie sa dosahuje bez bolesti a zábavnejším spôsobom. Vztlak vody príjemne nadľahčuje znížením účinku gravitácie. Odporom vody sa posiľňujú jednotlivé svalové skupiny, vytvára sa svalový korzet. K výhodám cvičenia vo vode patrí, že sa harmonicky rozvíja statická i dynamická funkcia. Vo vode sa rýchlejšie dosiahne svalové uvoľnenie. Teplota vody v rehabilitačnom bazéne umožňuje rýchlejšie zahriatie ako na suchu.

Hydrokinezioterapiu by nemal absolvovať človek s akútnym zápalovým ochorením, hnisavým ochorením kože, pri infekčných a horúčkovitých stavoch, kardiálnej a respiračnej insuficiencii, perforovanom bubienku a pri radiačnom liečení v posledných 3 mesiacoch.

Vaňový vírivý kúpeľ

Je kombináciou vaňového kúpeľa a podvodnej masáže, ktorá využíva efekt hydrostatického tlaku a teploty vody a podvodnej masáže prostredníctvom 14 trysiek.
Cieľom tejto procedúry je odstrániť zvýšený svalový tonus, zmierniť bolesti pohybového aparátu, zrelaxovať, uvoľniť psychyckú tenziu.

SAUNA

Podstatou sauny je kombinácia potnej kúry v suchom horúcom vzduchu s nasledujúcim rýchlym ochladením v studenej vode. Teplota kože stúpa pomerne rýchlo na 40°C, teplota telesného jadra sa zvyšuje pomalšie. Dochádza pritom k zvýšeniu pulzovej frekvencie, niekedy až na dvojnásobok a k ľahkému poklesu diastolického tlaku. Po ochladení sa pulzová frekvencia normalizuje, ale pokles tlaku pretrváva.
Hlavnou prednosťou sauny je zvyšovanie odolnosti organizmu. Je určená predovšetkým zdravým osobám.

Plynové injekcie

Pri podkožnej aplikácii medicinálneho CO2 sa využíva kutiviscerálny efekt vpichu a efektu CO2, ktorý spôsobuje vazodilatáciu. Pri aplikácii do akupunktúrnych bodov je efekt podmienený zložitým neurohumorálnym pôsobením. CO2 sa podkožne vpichuje najčastejšie do hyperalgetických zón, nachádzajúcich sa v okolí chrbtice a kĺbov končatín, do okolia jaziev, do miest so zmenenou kožnou citlivosťou a pneumopunktúry do akupunktúrnych bodov.

Účinky: vpich ihly, tlak plynu v podkoží, prechodná zmena pH – hyperkapnia vyvolá acidózu a prechodnú lokálnu zmenu cirkulácie. Väčšie množstvo CO2 v podkoží dráždi vazomotorické centrum s následnou vazokonstrikciou v abdominálnej oblasti a vyplavením krvných depotov s prechodným vzostupom TK, následne sa dráždi nervus vagus, vyvolá sa tým bradykardia, pokles TK a koronárna vazodilatácia.

Indikácie: cervikokraniálny a cervikobrachiálny syndróm, Tietzov syndróm, bolestivé rameno, thorakálny a lumboischiadický syndróm, koxartroza a gonartroza, ochorenia srdca ICHS, angina pecvtoris, stavy po IM, vazoneurózy a obliterujúce ochorenia ciev dolných končatín.

Kontraindikácie: zápalové zmeny kože, podkožia a žíl v mieste aplikácie, akútne infekčné ochorenia a febrilné stavy, kardiálna dekompenzácia, chronické ochorenia v štádiu zhoršenia, krvácicvé stavy, akútne psychózy a intoxikácia alkoholom a drogami, ťažké formy diabetu, edémy akejkoľvek etiologie, gravidita do 5.mesiaca, hypertyreoza, strach z aplikácie.

Bioptron PRO

Fototerapia (liečba polarizovaným svetlom) je moderná liečebná metóda. Prístroj BIOPTRON PRO dosahuje stupeň polarizácie cca 95% a má vlnovú dĺžku 480 až 3400 nm. Polarizácia svetla znamená, že sa svetlo hýbe v paralelných rovinách, pri aplikácii na kožu má biostimulačný efekt na svetlocitlivé vnútrobunkové štruktúry a biomolekuly. Následne sa iniciuje reťaz bunkových reakcií a spúšťa sa sekundárna odpoveď, ktorá nie je ohraničená len na oblasť aplikácie svetelnej terapie, ale môže mať dopad na celé telo. Bioptron stimuluje a modeluje reparačné a regeneračné procesy, ako aj procesy obranyschopnosti organizmu.

Indikácie:
hojenie rán (vred predkolenia, dekubity)
liečba bolesti u artróz, RA, vertebrogénnych bolestivých syndrómov, …

Kontraindikácie:
oblasť, kde je podozrenie na zhubný nádor, alebo kde nádor bol pred operáciou
oblasť štítnej žľazy pri hyperfunkcii, strume, stave po operácii ŠŽ
epilepsia
horúčnaté stavy
miesto zdroja infekcie (mandle, dutiny,…)

Parafínové zábaly

Jedná sa o teploliečebnú procedúru, ktorá sa aplikuje na suchú pokožku! Pacient nesmie byť spotený! Aplikuje sa pridaním rúšok, namočených do parafínu, na postihnuté miesta. Teplota parafínu je cca 52 st.C. Procedúra trvá 15-20 minút.

Indikácie:
choroby pohybového ústrojenstva – artrózy a poúrazové stavy
Dupuytrénova kontraktúra – myalgie a myeogelózy
vertebrogénne bolestivé syndrómy

Kontraindikácie:
zle kompenzovaná a závažná hypertenzia a ischemická choroba srdca
kŕčové žily a stavy po zápaloch žíl
akútne reumatické a dnavé vzplanutie

Rašelinové kompresy

Jedným z hlavných efektov rašeliny je tepelný efekt, kedy teplo, získané jej ohriatím, sa šíri žiarením, prevodom a vedením. V porovnaní s tepelnou kapacitou vody je tepelná zotrvačnosť rašeliny 5,15x dlhšia, čo podporuje výrazný hlboko pôsobiaci tepelný efekt peloidu s lokálnou hyperémiou organizmu ako komplexná reflexná reakcia. Špeciálnou úpravou tejto rašeliny sa podarilo tepelnú zotrvačnosť predĺžiť o 20%. Súčasťou rašeliny sú tiež produkty humifikačného procesu /humínové kyseliny/, ktoré sa pri priamej aplikácii stávajú súčasťou komplexného pôsobenia peloidov.

Magnetoterapia (DIMAP)

využíva viacero druhov magetických polí v liečbe najrôznejších chorôb. Pulzné magnetické polia sú najvýhodnejšie pri kmitočtoch od 2 do 15 Hz a vyšších pre ich protibolestivé účinky.
výrazne zmiernňuje bolesti už od 3.-4.dňa liečby a postupne bolesti úplne odstráni. Ústup alebo zmiernenie bolesti umožní oveľa skôr a vo väčšom rozsahu uplatňovať pohybovú liečbu. Použitie magnetoterapie s pulzným magnetickým poľom je veľmi vhodným doplnkom kúpeľnej liečby.

Indikácie:
bolestivé vertebrogénne syndrómy
chronické zápalové stavy
poúrazové bolesti, opuchy a poúrazové cievne poruchy

Kontraindikácie:
kardiostimulátor
tehotenstvo
cukrovka mladistvých
menses
hypertyreóza
sklon k hypotenzii
necementované endoprotézy

Phyaction

Rozsiahle využitie rôznych druhov s hĺbkovým efektom.
Strednefrekvenčný prúd – zmiernenie bolesti a normalizácia VEGETA rovnováhy.

Indikácie:
posttraumatické stavy – degeneratívne ochorenie kĺbov
neuralgie – kontraktúry po znehybnení
hypertonia a myogelóza – poruchy periférnej cirkulácie
myalgie
Nízkofrekvenčný prúd – zmiernenie bolesti a zlepšenie cirkulácie

Indikácie:
poruchy cirkulácie – pooperačná bolesť
akútna a chronická bolesť – obmedzený pohyb
hysterická paralýza – edémy a hematómy
Okrem vyššie uvedených prúdov môže Phyaction využívať ešte kontinuálny galvanický prúd, prerušovaný galvanický prúd, faradický prúd, ultradráždivý prúd, diadynamické prúdu.

Kontraindikácie!:
kardiostimulátor, trombóza, poruchy citlivosti, povrchové implantáty, akútne lokálne zápaly a infekcie, stavy nedovoľujúce navlhčiť pokožku, tendencie k zvýšenej krvácivosti, tehotenstvo.

Ultrazvuk

Pri liečbe ultrazvukom sa využíva konverzia elektrickej energie vysokofrekvenčného prúdu na energiu ultrazvuku /mechanická a tepelná energia/.

Prísadový kúpeľ slaný

Vaňový kúpeľ s prísadou morskej soli, teplota 37°C, doba aplikácie trvá 15 – 20 minút.
Vhodné pri ochoreniach pohybového aparátu – chrbtice, kĺbov, k tlmeniu bolesti, pri chronických kožných ochoreniach, dochádza ku kozmetickému efektu a regenerácii pokožky.

Východná relax masáž hlavy

Technika tejto masáže je založená na využívaní jemných mäkkých techník, prináša povzbudzujúci a osviežujúci účinok a zároveň pomáha uvoľneniu stuhnutého svalstva v oblasti ramien a krku. Masáž trvá 40 minút. Pozostáva z piatich základných zostáv, zameraných na chrbát, ramená, krk a šiju, tvár a vlasovú časť hlavy. Posledná, ale podstatná časť využíva unikátnu techniku vychádzajúcu zo starej indickej masáže hlavy.

Táto masáž s použitím najkvalitnejších bylinkových olejov je mimoriadne vhodná do súčasnej dynamickej doby, nakoľko efektívne napomáha odstraňovaniu napätia, stresovej záťaže a celkovému uvoľneniu základných čakier a hemisfér ľudského mozgu.

Indikácie:
odstraňuje bolesti hlavy, krku a migrenózne stavy
má v špecifických prípadoch hypotonický účinok /znižuje tlak krvi/
všeobecne pomáha pri reumatizme
posilňuje imunitu a odstraňuje nespavosť a hyperaktivitu
má maximálne sedatívny a antistressový účinok

Kontraindikácie:
pri masírovaní starších ľudí a detí dávať pozor na silu prevedenia hmatu
osoba, ktorá poberá chemoterapiu
nozokomiálne infekcie ako chrípka a nádcha
vysoký TK a ochorenia srdca a KVA
popáleniny a infekčné ochorenia a poškodenia kože
rakovina rôzneho druhu

LYMFODRENÁŽ

Jedná sa o špeciálny druh masáže, ktorej cieľom je obnoviť transport lymfy, zvýšenie angiomotoriky, zlepšenie priechodnosti cievnych spojok – anastomóz. Vieme ňou ovplyvniť iba povrchový lymfatický systém. Pre túto masáž je charakteristické: hmaty sú robené pod minimálnym tlakom /cca 30 torrov/, posúva sa nimi koža proti podkožiu, sú kruhové a veľkoplošné, nasadenie je veľmi pomalé a plynulé, trvá cca 60 minút. Následnosť hmatov je daná. Pri masáži sa používajú púdre /aby ruka nebola vlhká/ a nie krémy ani emulzie.

Indikácie:
1/ posttraumatické /Suddeckov algodystrofický syndróm/
2/ reumatické zápaly, degenerácie, mimokĺbny reumatizmus/
3/ neurologické /NCMP, spastické a chabé obrny, neuralgia trigeminu, radikulárne bolestivé syndrómy/
4/ dermatologické / UCA, akné, psoriáza, sklerodermia/
5/ rôzne /športovci, obstipácia, ASO/

Kontraindikácie:
1/ malígne tumory, akútne infekcie /ruža/, dekompenzovaná ICHS
2/ hypotenzia, hypertyreóza
3/ akútna tromboflebitída, kožné choroby, syndróm karotického sinusu
4/ tehotenstvo, ulcerózna kolitída, spastická obstipácia

Poznámka:
V našom zariadení nepoužívame kompresívnu bandáž krátkoťažnými obinadlami.


Slovensko, study in Australia
SKonline® 2000-2014, Všetky práva vyhradené.